Har du noen gang tenkt på at det å sjelden gå i butikken for å kjøpe dagligvarer kan gjøre livet ditt mye enklere og spare penger? Dette er sant. Når man observerer andre familier i supermarkedet, kan man komme til den konklusjon at denne tilnærmingen til ernæring er den beste og enkleste, spesielt for husmødre med barn. Enig at du ikke lenger trenger å gå i butikken hver dag og tenke på hva du skal kjøpe i dag og lage mat... Og viktigst av alt, du trenger ikke sjonglere med tunge poser på vei hjem!

Utarbeide en liste
For å implementere denne tilnærmingen er det en god idé å lage flere lister, hvorav den første bør inneholde familiens mest populære favorittretter. I listen angir du hvor mange ganger de kan tilberedes i løpet av måneden. Den andre listen vil inneholde informasjon om produktene som må kjøpes, antallet og kjøpesummen.
Hvilke dagligvarekjøp bør du gjøre månedlig? Sannsynligvis de som består av basisprodukter og langtidsholdbare produkter. Ellers vil du ikke kunne spare familiebudsjettet. Her er en omtrentlig liste over hovedregisteret over produkter for kjøp:
- pasta,
- Hvetemel,
- granulert sukker,
- smør,
- vegetabilsk olje,
- belgfrukter,
- bordeddik,
- havregryn,
- ris frokostblanding,
- bokhvete korn,
- frosne grønnsaker,
- hermetikk,
- saus og majones,
- tomatpuré,
- kjøtt til frysing,
- løkløk,
- gulrot,
- kål,
- potet,
- epler,
- te,
- kakao,
- kaffe/sikori,
- drikker vann,
- søppelsekker,
- toalettpapir,
- luftrenser,
- såpe,
- kroppsgel,
- sjampo og hårbalsam,
- tannkrem,
- vaskepulver,
- bomullspads og bomullspinner,
- våtservietter.
Denne kjøpsmetoden passer ikke for deg og din familie hvis:
- du har liten plass i kjøleskapet og fryseren eller ingen pantry,
- du er ny på innkjøp,
- Du (og dine familiemedlemmer) vet ikke hvordan du skal begrense deg til usunn mat.
Hva bør du gjøre før bulkkjøp?
- Skriv ned familiens favorittprodukter og beregn forbruket deres for måneden. For eksempel er din datters favorittmat bananer. De er også nyttige og elsket av andre familiemedlemmer. Hvis en familie på tre personer, er forbruket av bananer per uke omtrent 6 stykker, henholdsvis per måned - 24 stykker (6 stykker * 4 uker).
- Sammenlign priser i butikker der du planlegger å kjøpe produkter. Velg butikken som er mest lønnsom for deg basert på de viktigste shoppingkategoriene.
- Gå til grossistsenteret og bestem hvilke produkter du vil kjøpe der.
- Sjekk faktiske produktbeholdninger.
- Klargjør kjøleskapet for fylling med mat (ryd opp og kast alt unødvendig og bortskjemt).
- Ikke glem bedervelige produkter og legg ved en liste over dem til hovedlisten.
Hver gang før du går til supermarkedet, er det ikke nødvendig å lage en lang liste over alt du skal kjøpe for måneden. Det er nok at du holder en liste over sunne og smakfulle retter i hodet, og vet hvor mange dager et bestemt produkt fra listen over basisprodukter vil vare for familien din. Et fint tillegg til dette vil være en forståelse av hvordan du kan spare dagligvarebudsjettet ditt.