En gång i månaden för matvaror

Har du någonsin tänkt på att sällan gå till affären för matvaror kan göra ditt liv mycket enklare och spara pengar? Detta är sant. Genom att observera andra familjer i snabbköpet kan man komma till slutsatsen att denna inställning till näring är den bästa och enklaste, särskilt för hemmafruar med barn. Håll med om att du inte längre behöver gå till affären varje dag och tänka på vad du ska köpa idag och laga mat... Och viktigast av allt, du behöver inte jonglera med tunga väskor på vägen hem!

Förbereder en lista

För att implementera detta tillvägagångssätt är det en bra idé att göra flera listor, varav den första bör innehålla din familjs mest populära favoriträtter. Ange i listan hur många gånger de kan förberedas under månaden. Den andra listan kommer att innehålla information om de produkter som måste köpas, deras kvantitet och köpsumman.

Vilka matinköp ska du göra varje månad? Förmodligen de som består av basprodukter och långvariga produkter. Annars kommer du inte att kunna spara din familjebudget. Här är en ungefärlig lista över huvudregistret över produkter att köpa:

  • pasta,
  • Vetemjöl,
  • strösocker,
  • Smör,
  • vegetabilisk olja,
  • baljväxter,
  • bordsvinäger,
  • havregryn,
  • ris spannmål,
  • bovetekorn,
  • frysta grönsaker,
  • konserverad mat,
  • sås och majonnäs,
  • tomatpuré,
  • kött för frysning,
  • lökar,
  • morot,
  • kål,
  • potatis,
  • äpplen,
  • te,
  • kakao,
  • kaffe/cikoria,
  • dricker vatten,
  • soppåsar,
  • toalettpapper,
  • luftfräschare,
  • tvål,
  • kroppsgel,
  • schampo och hårbalsam,
  • tandkräm,
  • tvättmedel,
  • bomullsdynor och bomullspinnar,
  • våtservetter.

Denna inköpsmetod är inte lämplig för dig och din familj om:

  • du har lite utrymme i kylen och frysen eller inget skafferi,
  • du är ny på inköp,
  • Du (och dina familjemedlemmar) vet inte hur du ska begränsa dig till ohälsosam mat.

Vad ska du göra innan du köper stora mängder?

  1. Skriv ner din familjs favoritprodukter och beräkna deras förbrukning för månaden. Till exempel är din dotters favoritmat bananer. De är också användbara och älskade av andra familjemedlemmar. Om en familj på tre personer är konsumtionen av bananer per vecka cirka 6 stycken respektive per månad - 24 stycken (6 stycken * 4 veckor).
  2. Jämför priser i butiker där du planerar att köpa produkter. Välj den butik som är mest lönsam för dig baserat på de viktigaste shoppingkategorierna.
  3. Gå till grossistcentret och bestäm vilka produkter du ska köpa där.
  4. Kontrollera faktiska produktlager.
  5. Förbered kylen för fyllning med mat (städa upp och släng allt onödigt och bortskämt).
  6. Glöm inte ömtåliga produkter och bifoga en lista över dem till huvudlistan.

Varje gång innan du går till snabbköpet är det inte nödvändigt att förbereda en lång lista över allt du ska köpa för månaden. Det räcker att du håller en lista över hälsosamma och välsmakande rätter i huvudet och vet hur många dagar en viss produkt från listan över basprodukter kommer att hålla för din familj. Ett trevligt komplement till detta kommer att vara en förståelse för hur du kan spara din dagligvarubudget.

housewield.tomathouse.com

Vi rekommenderar läsning

Så avkalkar du din tvättmaskin