Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że rzadkie chodzenie do sklepu po artykuły spożywcze może znacznie ułatwić Ci życie i zaoszczędzić pieniądze? To prawda. Obserwując inne rodziny w supermarkecie, można dojść do wniosku, że takie podejście do żywienia jest najlepsze i najłatwiejsze, zwłaszcza dla gospodyń domowych z dziećmi. Umów się, że nie musisz już codziennie chodzić do sklepu i zastanawiać się, co dziś kupić i gotować... A co najważniejsze, nie musisz dźwigać ciężkich toreb w drodze do domu!

Przygotowanie listy
Aby wdrożyć takie podejście, warto sporządzić kilka list, z których pierwsza powinna zawierać najpopularniejsze, ulubione dania Twojej rodziny. Na liście wskaż, ile razy w ciągu miesiąca można je przygotować. Druga lista będzie zawierała informacje o produktach, które należy kupić, ich ilości i kwocie zakupu.
Jakie zakupy spożywcze warto robić co miesiąc? Pewnie takie, które składają się z produktów podstawowych i trwałych. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie uratować budżetu rodzinnego. Oto przybliżona lista głównego rejestru produktów do zakupu:
- makaron,
- Mąka pszenna,
- cukier granulowany,
- masło,
- olej roślinny,
- rośliny strączkowe,
- ocet stołowy,
- Kasza owsiana,
- płatki ryżowe,
- ziarno gryki,
- mrożone warzywa,
- Jedzenie w puszce,
- sos i majonez,
- koncentrat pomidorowy,
- mięso do mrożenia,
- cebula cebulowa,
- marchewka,
- kapusta,
- Ziemniak,
- jabłka,
- herbata,
- kakao,
- kawa/cykoria,
- woda pitna,
- Worki na śmieci,
- papier toaletowy,
- odświeżacz powietrza,
- mydło,
- żel do ciała,
- szampon i balsam do włosów,
- pasta do zębów,
- proszek do prania,
- waciki i waciki,
- wilgotne chusteczki.
Ta metoda zakupów nie jest odpowiednia dla Ciebie i Twojej rodziny, jeśli:
- masz mało miejsca w lodówce i zamrażarce lub nie masz spiżarni,
- jesteś nowy w zakupach,
- Ty (i członkowie Twojej rodziny) nie wiecie, jak ograniczyć się do niezdrowej żywności.
Co należy zrobić przed zakupem hurtowym?
- Zapisz ulubione produkty swojej rodziny i oblicz ich spożycie w ciągu miesiąca. Na przykład ulubionym jedzeniem Twojej córki są banany. Są także przydatne i kochane przez innych członków rodziny. Jeśli rodzina składa się z trzech osób, spożycie bananów tygodniowo wynosi odpowiednio około 6 sztuk miesięcznie - 24 sztuki (6 sztuk * 4 tygodnie).
- Porównaj ceny w sklepach, w których planujesz kupić produkty. Wybierz sklep, który jest dla Ciebie najbardziej dochodowy w oparciu o główne kategorie zakupowe.
- Udaj się do hurtowni i zdecyduj, jakie produkty tam kupisz.
- Sprawdź aktualne stany magazynowe produktów.
- Przygotuj lodówkę do napełnienia żywnością (posprzątaj i wyrzuć wszystko, co niepotrzebne i zepsute).
- Nie zapomnij o produktach łatwo psujących się i dołącz ich listę do listy głównej.
Za każdym razem przed wyjściem do supermarketu nie trzeba przygotowywać długiej listy wszystkiego, co zamierzasz kupić w danym miesiącu. Wystarczy, że będziesz mieć w głowie listę zdrowych i smacznych dań i będziesz wiedział, na ile dni dany produkt z listy produktów podstawowych wystarczy Twojej rodzinie. Miłym dodatkiem do tego będzie zrozumienie, w jaki sposób możesz zaoszczędzić budżet na artykuły spożywcze.